Szybki kontakt
Zadzwoń: (22) 858 39 22
Napisz: info@butikspa.pl

Zapytaj kosmetolog

Jak prawidłowo zdiagnozować rodzaj skóry?

Czym charakteryzuje się skóra wrażliwa?

Co zrobić, gdy skóra jest jednocześnie zaczerwieniona, łuszczy się i swędzi?

Pielęgnacja skóry normalnej i mieszanej

Pielęgnacja skóry tłustej

Pielęgnacja skóry suchej

Pielęgnacja skóry naczynkowej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja okolic oczu

Jak pielęgnować skórę latem?

Jak pielęgnować skórę zimą?

Jak pielęgnować skórę wiosną i jesienią?

Jak prawidłowo nawilżać skórę w zależności od rodzaju skóry i pory roku?

Jak opóźnić procesy starzenia skóry?

Rola demakijażu i peelingu w codziennej pielęgnacji

Podstawowy zestaw kosmetyków do pielęgnacji twarzy.

Jak przygotować skórę przed wielkim wyjściem?

Jak zdrowo się opalić?

Najczęstsze błędy popełniane w codziennej pielęgnacji

Diagnoza jest nam potrzebna, by prawidłowo dobrać pielęgnację domową.

W prawidłowym zdiagnozowaniu aktualnych potrzeb skóry pomocne będą odpowiedzi na poniższe pytania:

- Czy Twoja skóra reaguje bardziej gwałtownie niż skóra normalna? Czy pojawia się uczucie szczypania, przegrzania, kłucia i (rzadziej) swędzenie?

- Czy na Twojej skórze często występują zaczerwienienia, rumieńce, czerwone plamki?

- Czy zdarza Ci się, że po demakijażu skóra Cię piecze, szczypie?

- Czy po nałożeniu produktów pielęgnacyjnych na twarz szczypią Cię lub łzawią Ci oczy?

- Czy występują na Twojej skórze miejsca nadmiernie przesuszone, łuszczące się?

- Czy powierzchnia Twojej skóry jest napięta i szorstka?

- Czy czujesz ściągnięcie?

Jeżeli na którekolwiek pytanie padła odpowiedź "TAK" oznacza to, że masz skórę wrażliwą, odwodnioną lub suchą. Przy doborze kosmetyków wybieraj nawilżające oraz przeznaczone dla cery wrażliwej.

Skóra wrażliwa charakteryzuje się ciągłym uczuciem dyskomfortu, zaczerwienieniami, które mogą być nadmierną reakcją na bodźce różnego rodzaju, które zwykle nie powinny wywoływać podrażnienia: fizyczne (m.in. promieniowanie UV, gorąco, zimno, wiatr), chemiczne (m.in. kosmetyki, mydło, woda, zanieczyszczenia), psychologiczne (m.in. stres, emocje) i hormonalne (m.in. cykl menstruacyjny).

Skóra wrażliwa charakteryzuje się ciągłym uczuciem dyskomfortu, zaczerwienieniami, które mogą być nadmierną reakcją na bodźce różnego rodzaju, które zwykle nie powinny wywoływać podrażnienia: fizyczne (m.in. promieniowanie UV, gorąco, zimno, wiatr), chemiczne (m.in. kosmetyki, mydło, woda, zanieczyszczenia), psychologiczne (m.in. stres, emocje) i hormonalne (m.in. cykl menstruacyjny)

Jeśli na Twojej skórze jednocześnie występują zaczerwienienia, skóra łuszczy się i swędzi, to przyczyną może być rozrost grzybów z rodzaju Malassezja. Dzieje się tak na tych partiach twarzy, które zawierają najwięcej gruczołów łojowych (okolice płatków nosa, czoło). Grzyby te, obecne na powierzchni skóry każdej osoby, są zwykle dobrze tolerowane. Jednak u niektórych predysponowanych osób rozmnażają się nadmiernie i uruchamiają nieprawidłową reakcję: komórki odnawiają się zbyt szybko i tworzą się skupienia suchych łusek na powierzchni skóry. Czynnikami, które mogą nasilać rozmnażanie się grzybów Malassezja jest zmęczenie, stres i zanieczyszczenia. W rezultacie pojawiają się zaczerwienienia, łuszczenie się skóry i swędzenie. W tym przypadku konieczna będzie wizyta u dermatologa i stosowanie leków przeciwgrzybicznych

Skóra normalna występuje u dzieci przed okresem dojrzewania. Jest dobrze nawilżona, nie przetłuszcza się, nie występują na niej niedoskonałości.

Skóra mieszana przypomina cerę tłustą w strefie T i skórę suchą na policzkach. Charakteryzuje się niewielką ilością stanów zapalnych i zaskórników. Delikatnie przetłuszcza się w strefie T, jest dobrze nawilżona i jest umiarkowanie cienka. Skóra mieszana jest też delikatna i miękka w dotyku, a makijaż na tego rodzaju skórze utrzymuje się wyjątkowo długo.

Skórę tego typu należy pielęgnować poprzez uregulowanie wydzielania sebum w strefie T, uzupełnienie niedoboru lipidów w partiach przesuszonych oraz zapobieganie odwodnieniu oraz nawilżanie.

Produkty pielęgnacyjne dla skóry normalnej i mieszanej zostały stworzone w celu utrzymania prawidłowych funkcji płaszcza hydrolipidowego skóry oraz naturalnej równowagi charakterystycznej dla tego typu cery.

Przy skórze tłustej problemem jest zbyt duże wydzielanie łoju spowodowane wysokim poziomem lipidów w naskórku oraz zaburzony proces złuszczania.

Skóra jest z jednej strony lepiej chroniona przed czynnikami zewnętrznymi, ale z drugiej nadmierne wydzielanie łoju powoduje rozszerzenie ujść gruczołów łojowych, a jego utlenianie odpowiada za powstawanie zaskórników i stanów zapalnych.

Skóra tłusta oprócz twarzy występuje również na ramionach i plecach, najczęściej u nastolatków.

Przyczynami mogą być predyspozycje genetyczne, warunki klimatyczne, problemy hormonalne, zła dieta, nieodpowiedni styl życia, a nawet przyczyny na tle psychicznym (m.in. stres, lęk).

Nadmierne wydzielanie sebum prowadzi do częstego występowania w skórze zaskórników, zwykle występujących na środkowych partiach twarzy: czole, nosie, brodzie (tzw. strefa T).

Przy pielęgnacji skóry tłustej należy przestrzegać podstawowych zasad: codziennie delikatnie oczyszczać skórę i stosować odpowiednie produkty pielęgnacyjne.

Do demakijażu najlepiej wybierać łagodne środki nienaruszające bariery hydrolipidowej skóry.

Nie wolno też dotykać skóry ani zmian skórnych, ponieważ może to tylko pogorszyć ich stan i zakończyć się trwałymi bliznami

Bardzo ważne jest też chronienie skóry przed słońcem. Co prawda słońce wysusza wypryski, wszelkie niedoskonałości na skórze wydają się znikać pod opalenizną, a cera wydaj się gładsza i czystsza. Jednak słońce powoduje pogrubienie warstwy rogowej, co prowadzi do zatrzymania komórek i sebum w gruczołach łojowych mieszków włosowych, a to nieuchronnie prowadzi do powstania licznych krost i zaskórników na skórze natychmiast po zniknięciu opalenizny. Dlatego należy pamiętać o chronieniu skóry przed słońcem produktami o SPF co najmniej 30. Najlepsze są nie tłuste produkty, które łatwo nakładać

Skóra sucha łączy uczucie ściągnięcia z mniejszym lub większym stopniem wysuszenia.

Typy wysuszenia skóry:

- Trwałe lub przejściowe: spowodowane czynnikami zewnętrznymi (np. mróz, wiatr, nagłe zmiany klimatu), kosmetycznymi (np. mycie produktami zawierającymi detergenty, stosowanie kosmetyków podrażniających lub wysuszających).

- Związane ze stosowaniem leków miejscowych (np. leczenie przeciwtrądzikowe lub przeciwzmarszczkowe) lub doustnych (np. leczenie trądziku lub zmniejszanie poziomu cholesterolu)

- Trwałe związane z naturalnym procesem starzenia się skóry, która staje się zmęczona i szorstka. Naskórek jest cieńszy, a warstwa rogowa grubieje.

Przyczyną suchości skóry mogą być predyspozycje genetyczne, warunki klimatyczne, niewłaściwy dobór kosmetyków (mydła, żele pod prysznic), a także klimatyzacja.

Do demakijażu skóry suchej najlepiej wybierać łagodne mleczko przeciwdziałające odwodnieniu.

Skórę należy regularnie nawilżać i uzupełniać jej poziom lipidów, aby zmniejszyć uczucie ściągnięcia i chronić skórę przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego.

Należy też ograniczyć przebywanie w przegrzanych, zamkniętych pomieszczeniach.

Ważne jest picie odpowiedniej ilości wody (co najmniej 1,5 litra dziennie).

Skóra naczynkowa występuje głównie u kobiet - bez względu na typ skóry.

Charakteryzuje się zaburzeniem mikrocyrkulacji oraz zaczerwienieniem. Pojawiają się na niej rozszerzone naczynka, co wynika ze zwiększonej ich przepuszczalności.

Kurczenie się i rozszerzenie naczynek pod wpływem różnych czynników powoduje pojawienie się rumienia, uczucie rozgrzania bądź pieczenie.

Kruchość i nadwrażliwość naczyń krwionośnych zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku różowatego.

Przyczynami ego rodzaju skóry mogą być predyspozycje genetyczne, warunki klimatyczne (np. zimno, wiatr), spożywanie alkoholu, kawy, ostrych potraw, a także emocje.

Przy skórze naczynkowej bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja.

Do demakijażu najlepiej wybrać produkty bardzo łagodne - takie, które nie wymagają spłukiwania. Skóra powinna być traktowana delikatnie (osuszana, a nie wycierana ręcznikiem).

Pielęgnacja skóry naczynkowej powinna być oparta o składniki łagodzące, zmniejszające zaczerwienienia i uczucie przegrzania, wzmacniające naczynka krwionośne.

Należy unikać czynników, które nasilają zaczerwienienia: gorące lub ostre potrawy, alkohol, nagłe zmiany temperatury.

Bardzo ważne jest też chronienie skóry przed słońcem. Już wiosną zacznij stosować produkty ochrony słonecznej z wysokim faktorem SPF (najlepiej 50+). Ekspozycja na słońce często pogarsza zaczerwienienia i zwiększa uczucie przegrzania.

Skóra dojrzała charakteryzuje się widocznymi objawami procesów starzenia.

Do tych objawów zaliczamy: brak elastyczności i jędrności, zwiotczenie, zmniejszenie grubości naskórka, obecności płytkich i głębokich zmarszczek, suchość skóry, utrata zarysu twarzy.

Przyczyny skóry dojrzałej to: uwarunkowania genetyczne, warunki klimatyczne (np. słońce, wiatr, zimno), zły dobór kosmetyków (m.in. mydła, żele pod prysznic), palenie papierosów, czynniki chemiczne (np. bogata mimika twarzy), nieprawidłowa dieta (np. zbyt mała ilość witamin, oligoelementy).

Podstawą pielęgnacji skóry dojrzałej jest dokładne oczyszczenie. W tym celu zaleca się stosowanie peelingu enzymatycznego nie zależnie od pory roku, a dla skór bardziej odpornych stosowanie peelingu typu gommage lub ziarnistego.

W miarę upływu lat skóra traci zdolność regeneracji i odbudowy, jest mniej elastyczna, a zmarszczki i linie stają się bardziej widoczne. Konieczny jest właściwy dobór kremu pielęgnacyjnego. Powinien on nie tylko odpowiednio odżywiać skórę, ale również uzupełniać niedobory składnikowe. Najlepsze kremy dla skóry dojrzałej, to te, które zawierają w swym składzie kolagen i kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym, a także odbudowujące skórę peptydy, witaminy (m.in. C, A, E). Składniki te stymulują produkcję włókien kolagenowych i elastyny, co wpływa na poprawę elastyczności skóry. Niezbędnym produktem do pielęgnacji jest również serum. Serum posiada wysokie stężenia składników aktywnych. Najlepiej stosować je pod krem, ponieważ krem tworzy na skórze ochronny film, co zapobiega wyparowaniu składników aktywnych zawartych w serum.

Nakładając produkty pielęgnacyjne na skórę należy szczególną uwagę zwrócić na policzki, owal twarzy i szyję. Partie te najszybciej tracą gęstość i wiotczeją. Podczas nakładania kremu należy wykonywać głaszczące ruchy unoszące skórę i delikatnie ją oklepywać. Wokół oczu wykonywać ruchy wygładzające w kierunku wewnętrznego kącika oka, aby nadmiernie nie rozciągać cienkiej skóry okolicy oczu.

Skóra dojrzała ma zwiększoną zdolność do tworzenia się plam barwnikowych oraz starczych. Ważna jest więc ochrona przeciwsłoneczna. Nie zależnie od pory roku, powinno stosować się filtr przeciwsłoneczny co najmniej SPF 30.

Piękne oczy to oczy pełne blasku, bez widocznych zaczerwienień, cieni i opuchnięć. Skóra okolic oczu powinna być napięta, bez wyraźnych zmarszczek.

Ze względu na to, że jest ona pozbawiona gruczołów tłuszczowych, uboga w kolagen i elastynę, szybciej się starzeje. Dlatego bardzo ważna jest jej ochrona oraz regularne dbanie o jej jędrność i nawilżenie.

Częstym problemem okolic oczu są opuchnięte powieki i opuchnięcia pod oczami. Przyczyną tej dolegliwości jest przemęczenie, stres, zbyt krótki czas odpoczynku. Jeśli jest to rzadka dolegliwość, wystarczy stosować okłady chłodzące i produkty o działaniu przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym i kojącym.

W przypadku, gdy opuchlizna utrzymuje się dłużej, należy zgłosić się do lekarza, gdyż taki stan może być spowodowany zaburzeniem krążenia, chorobą nerek lub wyczerpaniem nerwowym.

Kolejnym problemem są sionofioletowe obwódki tworzące się pod oczami. Są one związane z brakiem snu, stresem bądź nieodpowiednią dietą (np. brak żelaza). Można temu zaradzić stosując dietę bogatą w minerały, pijąc duże ilości wody, a także stosując produkty kosmetyczne z dodatkiem kasztanowca czy kwiatem lipy. W gabinecie kosmetycznym można stosować drenaże limfatyczne okolic oczu poprawiające krążenie.

Przeciwdziałając zmarszczkom wokół oczu, należy unikać promieni słonecznych, stosować filtry przeciwsłoneczne oraz odpowiednie kremy tuż po 25 roku życia.

Kremy przeciwzmarszczkowe napinają i wygładzają skórę okolic oczu. Pielęgnacja tych miejsc powinna być wyjątkowo delikatna, aby uniknąć nadmiernego rozciągnięcia skóry. Bardzo ważny jest codzienny demakijaż oczu. Źle wykonany może skutkować pojawieniem się zaczerwienień, niechcianych opuchnięć czy podkrążeń. Aby tego uniknąć należy stosować odpowiednio dobrane preparaty, najlepiej hypoalerigczne, które szybko usuną resztki makijażu i inne zanieczyszczenia.

Podstawą pielęgnacji skóry latem jest jej ochrona przeciwsłoneczna. Należy wtedy stosować produkty z wysokimi filtrami - minimum SPF 30 - niezależnie od karnacji. Jest to ważne szczególnie po kąpieli wodnej, gdyż woda zmniejsza działanie tych preparatów.

Po zakończeniu opalania, należy nałożyć preparat bogaty w antyoksydanty, który będzie hamował szkodliwe działanie wolnych rodników powstałych pod wpływem promieni UV, będzie działał kojąco i przeciwzapalnie, a dodatkowo nawilży skórę i przedłuży trwałość opalenizny. Należy pamiętać, że częste opalanie powoduje szybsze starzenie się skóry.

Latem skóra jest narażona na odwodnienie. Ważne jest picie dużej ilości wody i stosowanie preparatów nawilżających. W przypadku skóry mieszanej i tłustej powinny być to produkty o lekkiej konsystencji, ze zmniejszoną zawartością substancji tłuszczowych, które nie zatykają ujść gruczołów łojowych. Bardzo popularne są fluidy matujące, które działają seboregulująco, a także zapobiegają błyszczeniu się skóry.

Ważna jest pielęgnacja delikatnej skóry ust. Tutaj należy stosować pomadki ochronne, które chronią przez zaczerwienieniami i stanami zapalnymi.

Jeśli chodzi o ciało, dobrym wstępem do jego pielęgnacji będzie wykonanie peelingu, który pomoże pozbyć się zrogowaciałego naskórka i jednocześnie wygładzi skórę.

Na szkodliwe działanie promieni słonecznych narażone są również dłonie i stopy. Nadmierne opalenie wywołuje przebarwienia, a woda pozbawia skórę ochronnych lipidów. Dobrym sprzymierzeńcem będzie krem do rąk. Najlepiej z filtrem UV, składnikami nawilżającymi (np. kwasem hialuronowym lub mocznikiem), a także z zawartością witamin i innych dobroczynnych składników. Latem sprawdzi się krem do rąk o lekkiej konsystencji, który nie będzie dawał uczucia lepkości.

Suche powietrze w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, wiatr i mróz powodują, że skóra ma problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu nawilżenia. Przyczynia się to do osłabienia płaszcza hydrolipidowego skóry i szybszej ucieczki wody z naskórka. W rezultacie skóra staje się szorstka w dotyku, skłonna do podrażnień i alergii. Ma szary koloryt, miejscowo jest zaczerwieniona, mało elastyczna, bardziej podatna na infekcje wirusowe oraz bakteryjne.

W przypadku skóry twarzy należy stosować kremy z zawartością składników lipidowych, które odbudują płaszcz hydrolipidowy oraz kremy nawilżające, które utrzymają odpowiedni poziom nawodnienia.

Osoby mające problem z rozszerzonymi naczynkami mogą stosować kremy wzbogacone o rutynę, witaminę K, wyciąg z kasztanowca czy z arniki górskiej. Składniki te uszczelniają i wzmacniają kruche naczynia krwionośne.

Zimą skóra narażona też jest narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych, dlatego ważna jest wysoka ochrona protekcyjna.Stosować należy kremy ochronne z filtrami przeciwsłonecznymi, a podczas uprawiania sportów zimowych noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Szczególnie ważna jest też pielęgnacja skóry nocą. Za pomocą preparatów bogatych np. w masło shea czy olej makadamia, możemy zregenerować i ukoić skórę poddaną niekorzystnym czynnikom zewnętrznym w ciągu dnia.

W zimie całe ciało potrzebuje intensywnego natłuszczenia i nawilżenia. Dlatego do kąpieli można dodawać natłuszczające olejki, a po kąpieli, wcierać balsamy na bazie olejków roślinnych, tj. olej ze słodkich migdałów, kiełków pszenicy, jojoba.

W gabinecie kosmetycznym można skorzystać z zabiegów regenerujących, nawilżających i odżywczych. Korzystnie wpłyną również masaże całego ciała. Nie tylko zrelaksują, ale oleje użyte do masażu dodatkowo nawilżą i odżywią skórę.

Wiosna to okres intensywnego nawilżania i regeneracji skóry po zimie. Przede wszystkim odbudować należy płaszcz hydrolipidowy. W tym celu stosujemy kremy z wysoką zawartością humektantow (gliceryna, glikol propylenowy) i emolientów (pochodne mocznika, oleje, masła), ponieważ woda bez ich dodatku wysusza skórę.

Szczególną uwagę należy zwrócić na szorstkie partie ciała: łokcie, kolana, stopy. Nadmiar martwego naskórka możemy usunąć stosując kremy zawierające w swym składzie kwas salicylowy bądź mocznik, ale również składniki natłuszczające i odżywiające. Pomogą one w zmiękczeniu i wygładzeniu stwardniałej i zrogowaciałej skóry.

Wraz ze wzrostem temperatury ciężkie kremy ochronne mogą powodować błyszczenie się skóry. Warto je zmienić na lżejsze, ale równie intensywnie nawilżające. Przy cerze tłustej możemy sięgnąć po preparaty matujące. Wybieramy takie, które oprócz hamowania wydzielania łoju na kilka godzin będą również działać seboregulująco. Nie zapominamy jednak o ciągłej ochronie przeciwsłonecznej. Regularna pielęgnacja skóry wiosną, pomoże w przygotowaniu skóry do lata.

Z kolei jesień to idealny czas zregenerowanie skóry po lecie.Skóra jest przesuszona, szorstka w dotyku, matowa. To odpowiedni czas na wykonanie peelingu skóry. Złuszczenie naskórka pomoże w odsłonięciu piękniejszych warstw skóry, wygładzi, a kremy czy maseczki nakładane na skórę będą się lepiej wchłaniać. Możemy sobie pozwolić na serię peelingu chemicznego lub mikrodermabrazji, a przy skórach wrażliwych na peeling kawitacyjny lub z kwasem migdałowym.

W przypadku, gdy mamy takie defekty jak przebarwienia, blizny, zmarszczki czy trądzik pospolity również jest to dobry czas, aby się ich pozbyć. Możemy skorzystać z zabiegów laserowych (np. usunięcie owłosienia, zamykanie naczynek, rozjaśnianie przebarwień, zabiegi przeciwtrądzikowe), fotoodmładzanie, usuwania włókniaków czy brodawek).

W pielęgnacji domowej sięgajmy po delikatniejsze peelingi np. enzymatyczny bądź mechaniczny. Dodatkowo nakładajmy odżywcze maseczki, które pomogą skórze powrócić do formy po lecie, a jednocześnie przygotują skórę przed zimą.

Każdy rodzaj skóry potrzebuje nawilżenia - woda znajduje się w każdej skórze. Ciało człowieka jest w 70% zbudowane z wody, a 20% tej wody znajduje się w skórze (6-8 litrów). Skóra stanowi rezerwę wodną dla całego organizmu.

Jeżeli skóra jest napięta, szorstka, łuszczy się i występuje uczucie ściągnięcia na twarzy - to oznacza, że skóra potrzebuje nawilżenia.

Kremy nawilżające należy dobierać w zależności od rodzaju cery. Szukając odpowiedniego produktu należy wykonać diagnozę skóry i zgodnie z wynikiem dobrać odpowiedni krem.

Nawilżenie skóry jest ważne zwłaszcza, jeśli pora roku lub miejsca, w których często przebywamy sprzyjają przesuszaniu. Takie niekorzystne dla skóry warunki, to m.in. zmniejszona wilgotność powietrza spowodowana działaniem ogrzewania, słońce, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Należy pamiętać, że pierwsze zmarszczki powstają z odwodnienia. Odpowiednie nawilżanie jest profilaktyką przeciwstarzeniową.

Na starzenie skóry wpływają różne czynniki.

Największym wrogiem skóry są promienie UV. Choć słońce nam potrzebne do wytwarzania witaminy D w skórze, to jednak należy kontrolować jego wpływ. Podstawowa zasada korzystania z jego dobrodziejstw to stosowanie odpowiednich produktów dostosowanych do fototypu skóry, pory roku oraz miejsca, w którym będziemy się opalać.

Bardzo istotna jest też dieta - właściwe dostarczanie skórze odpowiedniej ilości witamin, mikro- i makroelementów. Należy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów dziennie (ok. 2 l niegazowanej wody). Poza tym warto ograniczyć cukry, które przyspieszają starzenie skóry.

Zdrowy styl życia - ograniczenie używek, czyli palenia papierosów, spożywania alkoholu. Organizm potrzebuje regeneracji, a więc należy zapewnić mu odpowiednią ilość snu i prawidłowo go dotleniać - duża ilość ruchu na świeżym powietrzu. W miarę możliwości trzeba trzeba też ograniczyć stres.

Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja cery, która powinna być dobrana zgodnie z jej rodzajem, stanem, aktualnymi potrzebami oraz pory roku. Należy używać odpowiednich produktów do demakijażu, systematycznie złuszczać naskórek (aby wygładzić skórę, wyrównać koloryt i pobudzić odnowę komórkową), właściwie nawilżać (pierwsze zmarszczki powstają z odwodnienia!) oraz stosować produkty na okolice oczu.

To, w jaki sposób przygotujemy skórę przed nałożeniem kremu, będzie decydować o tym, jak głęboko wchłoną się składniki aktywne i jak intensywnie produkt będzie działał.

Właściwe przygotowanie skóry polega na dokładnym jej oczyszczeniu (najlepiej produktami, które nie zostawiają okluzji, czyli warstwy, która utrudnia wchłanianie) oraz na systematycznym złuszczaniu (peelingowaniu) naskórka. Peeling złuszcza warstwę martwych komórek, które utrudniają penetrację składników aktywnych.

Podstawowy zestaw kosmetyków do pielęgnacji twarzy obejmuje:

- Produkty do demakijażu (nawet, jeśli na co dzień się nie malujesz)

- Krem na dzień

- Krem na noc

- Krem na okolice oczu

- Peeling

- Pielęgnacja słoneczna

W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z usług specjalisty – pójść na zabieg, który przywróci skórze jej promienny wygląd, rozjaśni ją i wygładzi. Może być to tak zwany zabieg bankietowy – jeżeli Twoja skóra jest mieszana, zmęczona i poszarzała, w Instytutach Academie pytaj o zabieg Morelowy Spokój, a jeśli Twoja skóra potrzebuje nawilżenia i zastrzyku energii - umów się na zabieg Miodowa Pokusa.

Z oferty zabiegów specjalistycznych, z jakich możesz skorzystać w Instytutach Academie szczególnie polecamy zabieg z maską kolagenową. To zabieg dla każdego rodzaju skóry, który błyskawicznie napina, nawilża, rozjaśnia i spłyca zmarszczki. Po zabiegu skóra jest świeża i promienna, tryska energią!

Jeśli chcesz sama przygotować się na wielkie wyjście - polecamy zacząć od odpowiedniego dla Twojego rodzaju skóry peelingu. Następnie nałóż maseczkę dostosowaną do rodzaju skóry – zrób diagnozę swojej skóry, a następnie przejdź do odpowiedniego działu opisującego dany rodzaj skóry – tam znajdziesz odpowiedni dla Ciebie produkt.

Na opuchnięte, zmęczone oczy idealnie działają Nawilżająco-odmładzające płatki na oczy z luksusowej linii marki Academie - Derm Acte. To naturalny, wysokiej jakości kolagen, który zmniejsza opuchnięcia i cienie, nawilża i lekko napina okolicę oka.

Na zakończenie użyj odpowiedniego krem na okolicę oczu i na twarz.

Aby zdrowo się opalić należy zacząć od właściwego przygotowania skóry. Już kilka tygodni przed ekspozycją na słońce powinno się stosować suplementy diety zawierające aktywne składniki nawadniające i odbudowujące, aby zapobiec wysuszeniu skóry i wzmocnić jej barierę ochronną. Specjalne suplementy diety potrafią też podnieść próg tolerancji skóry na słońce, zmniejszając ryzyko poparzeń, oraz ograniczyć fotostarzenie się skóry.

Kolejną ważną sprawą, jest dobranie odpowiedniego produktu z filtrem UV w zależności od fototypu skóry.

Fototyp to reakcja skóry na działanie promieni słonecznych. Wyróżnia się 6 fotytypów określanych według rodzaju cery, koloru włosów, obecności lub braku piegów, tendencji do oparzeń słonecznych lub przeciwnie, zdolności do opalenizny.

Fototyp I: skóra mlecznobiała (rude włosy), zawsze ulega oparzeniom, nigdy się nie opala, dużo piegów.

Fototyp II: skóra jasna, zawsze ulega oparzeniom, niekiedy lekko się opala, sporo piegów.

Fototyp III: skóra jasna lub lekko oliwkowa, niekiedy ulega oparzeniom, zawsze się opala (średnia opalenizna), niewiele piegów.

Fototyp IV: skóra oliwkowa, nigdy nie ulega oparzeniom, zawsze się opala (ciemna opalenizna), brak piegów.

Fototyp V: skóra ciemna, nigdy nie ulega oparzeniom, zawsze się opala (bardzo ciemna opalenizna), brak piegów.

Fototyp VI: skóra czarna, nigdy nie ulega oparzeniom, brak biegów.

Im niższy fototyp (fototyp III, a szczególnie I i II), tym wyższy zalecany faktor ochrony przeciwsłonecznej.

Skrót SPF określa stopień ochrony przeciwsłonecznej (z angielskiego: Sun Protection Factor - SPF): to czas, który opóźnia wystąpienie oparzeń słonecznych w standardowych warunkach. SPF pozwala określić zdolność ochrony przeciwsłonecznej produktu, aby wybrać środek odpowiedni dla fototypu skóry i dla warunków ekspozycji na słońce.

Kremy z filtrem nakładamy równomiernie na wszystkie partie ciała narażone na kontakt ze słońcem, przede wszystkim te najbardziej wrażliwe: uszy, nos, usta, szyję, ramiona, plecy, kark, kolana, łydki i stopy 30 minut przed ekspozycją na słońce. Aplikację kremu powtarzamy co dwie godziny, po kąpieli lub jeżeli produkt zostanie starty (wycieranie się ręcznikiem...).

Dodatkowe środki ostrożności:

Unikaj ekspozycji na słońce, kiedy jest ono najbardziej intensywne (od 11 do 16). Nie zaleca się także pozostawania na plaży przez cały dzień.

Noś szerokie okulary przeciwsłoneczne o wysokim faktorze UV, kapelusz przeciwsłoneczny z szerokim rondem oraz szerokie i w miarę możliwości długie ubrania (koszulki z długimi rękawami i szorty bermudy albo długie spodnie).

Nie ufaj swoim wrażeniom. Ponieważ to promieniowanie podczerwone odpowiada za uczucie gorąca, a nie promieniowanie UV, można doznać oparzeń słonecznych bez uczucia, że zbyt długo przebywało się na słońcu!

Produktów z filtrem należy stosować również przy zachmurzonym niebie. W górach niebezpieczeństwo związane z promieniami UV utrzymuje się także przy bardzo niskich temperaturach. Ochrona dostarczana przez atmosferę jest zmniejszona z powodu wysokości, tak więc słońce jest bardziej agresywne (ilość promieni UVB absorbowanych przez skórę wzrasta o 4% na każde 300 metrów). Ponadto, odbicie od śniegu znacznie zwiększa ilość promieni ultrafioletowych docierających do skóry (świeży śnieg może odbijać nawet 80% promieni UV, które do niego docierają).

Wybierz raczej cień niż słońce, pamiętając, że cień nie stanowi stuprocentowej ochrony.

Nigdy nie wystawiaj skóry na słońce po jej uperfumowaniu, albo kiedy bierzesz niektóre leki czy zioła. W połączeniu z działaniem słońca może to prowadzić do reakcji fototoksycznej i poparzeń skóry, a nawet powstania przebarwień. Jeśli zażywasz leki poproś najpierw o radę lekarza lub farmaceutę.

Nie przebywaj na słońcu przez dłuższy czas pod pretekstem, że zastosowałeś krem przeciwsłoneczny o wysokim faktorze. Celem tego produktu nie jest wydłużenie czasu ekspozycji na słońce, ale zmniejszenie ryzyka podczas ekspozycji.

Regularnie nakładaj krem przeciwsłoneczny odpowiedni do intensywności słońca i Twojego rodzaju skóry (fototypu).

Aby przedłużyć trwałość opalenizny należy opalać się stopniowo, w ten sposób możemy uniknąć złuszczania się naskórka. Po uzyskaniu opalenizny należy nadal zachować rozsądek na słońcu i nawilżać codziennie skórę odpowiednim balsamem po opalaniu.

Tę ostatnią czynność można wzmocnić suplementami diety bogatymi w składniki nawadniające i przedłużające opaleniznę.

Do błędów najczęściej popełnianych przy codziennej pielęgnacji należy zaliczyć:

- Używanie kosmetyków, które są źle dobrane do rodzaju i potrzeb skóry. Mogą one spowodować podrażnienie, reakcje alergiczne lub dyskomfort skóry. Ważne jest stosowanie kosmetyków zgodnie z terminem ważności (na każdym produkcie znajduje się słoiczek z liczbą określającą jak długo możemy używać produktu po jego otwarciu). Kosmetyki należy przechowywać w temp. 25 st. C w nienasłonecznionym miejscu.

- Niezmywanie makijażu przed położeniem się spać, co powoduje przeciążenie skóry. Cera nie regeneruje się w nocy, a po przebudzeniu jest poszarzała, zmęczona, oczy są opuchnięte.

- Niezmywanie skóry rano przed nałożeniem kremu. Nawet jeśli nie mamy makijażu, na naszej skórze znajdują się zanieczyszczenia, wydzielina gruczołów łojowych, martwy naskórek i drobnoustroje. Skórę należy oczyszczać zawsze przed nałożeniem kremu - zarówno rano jak i wieczorem.

- Niestosowanie peelingów. Regularne złuszczanie naskórka nie tylko wygładza i rozświetla cerę, ale zwiększa też penetrację składników aktywnych oraz pobudza odnowę komórkową.

- Nieodpowiednie ruchy przy demakijażu i aplikacja kremów. Krem na okolice oczu należy delikatnie wklepać i wmasować w kierunku do wewnątrz kącika oka, aby niepotrzebnie nie rozciągać skóry. Kremy na twarz wmasowujemy do góry, delikatnie wmasowując zgodnie z przebiegiem mięśni, aby nie rozciągać skóry. Tak samo demakijaż - powinien być łagodny i przyjazny dla skóry, wykonywany okrężnymi ruchami (żel i mleczko najlepiej nanosić opuszkami palców), unikając pocierania wacikami.

- Niestosowanie filtrów ochronnych. Nawet jeśli chcemy się opalić, trzeba wybrać produkty z filtrem UVA / UVB, które chronią skórę, ale zarazem przyspieszają opalanie.

Napisz lub zadzwoń, aby skorzystać z porady
22 858 39 22
Live Chat
   

Odbierz kupon
rabatowy na 40 zł!

Zapisz się na newsletter

Dane osobowe nie będą udostępniane osobom trzecim.
W każdej chwili możesz zrezygnować z newslettera.